Karjatnurmest

karjatnurme.ee/karjatnurme

Karjatnurme on küla Lõuna-Eestis Valgamaal Tõrva vallas. Küla läbib Pärnu-Valga maantee oma 39. kilomeetril ning lähim linn, Tõrva, asub kõigest 10 kilomeetri kaugusel.

Ajaloost


Karjatnurme arvatakse olevat Laagiste (1624 Laetzs) tütarasula, 1620. – 30.-ndail aastail on mainitud Karjatnurmega seoses Härjapoisi talusid. Karjatnurmes on olnud ka telliselööv, kool ja Taagepera vallamaja.

Karjatnurme kool. Foto: ajapaik.ee

Karjatnurme ehitati 1860. aastal koolimaja, kus õpetajaks oli Andres Rusi. Maja oli üsna väike, vaid kahetoaline, millest üht kasutati klassiruumina. Õpilasi oli nendel aegadel koolis Marie Veidenbergi sõnul 40 – 50 ringis. Koolis õpetati lugemist, kirjutamist, matemaatikat, maateadust, usuõpetust, kirikulaule jms. Koolis oli kokku kolm klassi. 1890. aastal põles kahjuks kool aga maatasa. 1891. aastal ehitati ta küll uuesti üles, aga järgmisel aastal sai ta jällegi tuleroaks. See sai ilmselt ajendiks hoopis suurema koolimaja ehitamisele. 1907. – 1936. aastani töötas Karjatnurme neljaklassilise kooli õpetajana Andres Rusi. Andres Rusi oli pärit Viljandimaalt Kärstna vallast. Ta lõpetas Viljandi vaimuliku seminari koos Johannes Laidoneriga.

Karjatnurmes sündis 1909. aastal filoloogiadoktor Eduard Laugaste, kes on avaldanud uurimusi eesti kirjanduse ja rahvaluule kohta. Eduard Laugaste nimega on seotud Tartu Ülikooli üks kuulsamaid üritusi: dokumentaalfilmid “Kihnu pulmad”, “Salu talus”, “Suur Tõll” ja teised. Tema eestvõttel jäädvustati filmilindile meie rahvakombeid ja muistenditega seotud paiku.

Karjatnurme kooremaja. Foto: ajapaik.ee

Karjatnurmes on sündinud ka Erni Hiir, kes oli eesti luuletaja ja tõlkija. Erni Hiir sündis 29. märtsil 1900. aastal Valgamaal Helme kihelkonnas Taagepera vallas Karjatnurme külas renditaluniku pojana. Õppis Taagepera vallakoolis Alal. 1940. aasta juulist töötas Postimehe toimetuses.

Allikad: eestigiid.ee, wikipedia.org


Külaelu tänapäeval

2021. aasta sügisel tulid aktiivsed külainimesed kokku, et taaselustada Karjatnurme külaseltsi liikumine. Taasasutamise koosolekul oli kohal Tõrva vallavanem hr Maido Ruusman, kes utsitas ja andis positiivset julgust taas külaeluga aktiivsemalt tegeleda. Koosolekul valiti 3-liikmeline juhatus – Margit Kolju, Riho Viitak ja Hargo Johanson. Külavanemat eraldi ei valitud, kõik kolm juhatuse liiget panustavad võrdselt asjaajamistesse. Kokku lepiti, et muutub senise külaseltsi põhikiri ja nimi. Uueks juriidiliseks nimeks sai Karjatnurme Kogukond MTÜ. Paika sai pandud eelseisvad tööd ja tegemised. Et sügistöödeks oli juba aeg hiline, lepiti kokku, et osaletakse maikuus toimuval “Teeme ära” hoogtööpäeval.

Kaasiku loomatalu külastus, suvi 2022.

2022. aasta oli kogukonnale igati tegus. Toimusid erinevad harivad ja lõbusad töötoad, korallküünalde valmistamine, söödavad postkaardid, kriidivärvi töötuba, liblikaprossi valmistamine jpm.

Et külla on viimaste aastate jooksul kolinud uusi ja noori perekondi, kus kasvavad noored lapsed, alustati igakuise lasteüritusega „Mary Poppinsi pühapäevad”. Sellel päeval on eelkõige tegevused lastele. Külas on käinud päästeamet, tutvustas tehnikat ja tuletõrjeautot. Samuti on värvitud mune, õpitud kuidas anda esmaabi, roboteid ehitatud, külastatud miniloomaaeda, käidud kalal ja niisama palli- ja lauamänge mängitud.

Algselt lastele mõeldud päevast on kujunenud perepäev, sest lisaks lastele on aktiivselt kaasa löönud ka vanemad ja teised külaelanikud ja inimesed väljaspoolt. Kõik Mary Poppinsi päevad lõppevad ühise pannkoogisöömisega.

Küla täiskasvanutele mõeldi välja üritustesari “Kella viie tee”. See toob kokku erinevast vanusest täiskasvanud, kes kord kvartalis tee- ja kohvilaua taga saavad rääkida elust ja olust üldiselt. Mitmeid kordi on käinud külalisi ka väljaspoolt küla, et muuta õhtupoolik atraktiivsemaks.

Karjatnurme külas toimetavad ka mõned kohalikud ettevõtlikud inimesed. Suvisel perioodil on võimalik ilusaid suvelilli soetada ja supelda kümblustünnis, mis on pärit Harutamme talust. Kellel aga on mõttes soetada endale uus täispuidust mööbliese, aken või uks, võiks üles otsida nobedate näppudega Pinurwood OÜ meistrimehed. Endises Vao suurfarmis on sisse seadnud end Eesti Lihavesekasvatajate Ühistu. Head suhted on meil aastate jooksul tekkinud ka Mulgi Muna OÜ-ga, kes lahkesti aitab meil läbi viia igakuiseid lastepühapäevasid. M-Raamat OÜ hoolitseb selle eest, et ettevõtete kulud, tulud oleksid kõik kontrolli all. Tublisid ja töökaid inimesi on tegelikkuses teisigi, tule ja otsi vaid üles.

Jõuluvana ootus, detsember 2021.

2022. aasta üritustest – maikuus toimus ülevallaline emadepäev aktiivsete tegevustega, juuni alguses toimus kodukohvikute päev (külastajaid üle 130), juunikuus jaanipäev, oktoobris vanavanemate päev (eakate spordipäev), detsembris erinevad jõuluüritused.

Vanavanemate päev, sügis 2022.

Aasta jooksul on panustatud palju ka heakorrale. Küla sai uue sissesõidusildi, heakorrastatud on külaplats – niidetakse kogu suve. Lastele on liivakast. Valla panus on olnud küllaltki suur –  uuenenud on tänavavalgustuse park, külaplats sai endale elektriliitumise helindamaks ja valgustamaks toimuvaid üritusi.

 


Võta ühendust

Karjatnurme Kogukond
Liivanurga 9, Karjatnurme
68511 Valgamaa